Yzop lekársky vňať - Hysoppus officinalis - 100g sekaný Náhľad

Yzop lekársky vňať - Hysoppus officinalis - 100g sekaný

AR85304

Zloženie: Yzop lekársky vňať - Hysoppus officinalis - 100g sekaný
Zaradenie: Byliny

Na sklade

5,86 €

Detaily

Zloženie: Yzop lekársky vňať - Hysoppus officinalis - 100g sekaný
Zaradenie: Byliny

Yzop lekársky (Hyssopus officinalis) je aromatická bylina, ktorá bola známa už v staroveku - Hippokrates ju klasifikoval ako liečivú expektoračnú rastlinu. Yzop sa tradične používa na liečbu pľúcnych chorôb. Ocenili ho tiež pre pozitívny vplyv na tráviaci trakt, antibakteriálne vlastnosti a príjemnú vôňu.

Je zaujímavé, že čerstvé listy a kvety yzopu navlhčené vodou sa dajú použiť ako obklady na upokojenie rán, modrín, odrenín a popálenín. Čistú bylinu je možné nanášať priamo na pokožku alebo medzi vrstvy gázy.

Vlastnosti podporujúce zdravie:

Yzop podporuje imunitný systém tela a pomáha bojovať proti infekciám a infekciám.
Pozitívne ovplyvňuje tráviaci trakt, pomáha zmierňovať tráviace ťažkosti, ako sú pálenie záhy a plynatosť.
Prispieva k udržaniu správneho a pravidelného menštruačného cyklu a upokojuje bolesti sprevádzajúce menštruáciu.

APLIKÁCIA
Yzop ako korenie
Yzop sa používa nielen v prírodnej medicíne, ale aj na kulinárske účely a v priemysle parfumov. Pestuje sa tiež na okrasné účely. Listy yzopu majú mätovú arómu a prenikavú horkú chuť, zatiaľ čo jeho kvety pripomínajú chuťou a vôňou aníz, takže ho môžu nahradiť v receptoch, čerstvých aj sušených. Biele kvety sú najjemnejšie na chuť. Yzop by mal byť starostlivo okorenený, pretože je veľmi intenzívny a môže dominovať jedlu. Postačí použiť 2 - 3 listy alebo kvety. Yzop je vhodný do šalátov, polievok na báze strukovín a k hubovým jedlám. Dodá silnú príchuť domácim duseným mäsám, paštétam a klobásam, ako aj pikantným omáčkam. Výborne sa hodí aj k hydine. Do ovocných konzerv sa oplatí pridať trochu yzopu. Yzop je tiež skvelým doplnkom alkoholu. Používa sa na výrobu horkých likérov z Chartreuse, tinktúr, bylinných vodiek a vín z wermutu. Skúste yzop pridať do svojich nápojov a do domácich liehovín.

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Yzop - čaj (rezaná bylina):
1 - 2 čajové lyžičky yzopovej byliny zalejte vriacou vodou a odložte na 10 minút. Môžete trochu osladiť. Pijte pohár 2-3 krát denne.
Chladený odvar zo sušenej byliny varenej 20 minút sa môže použiť na umývanie rán.

prášok:
Pol lyžičky prášku zalejte horúcou vodou a po vychladnutí ju vypite spolu so sedimentom.

Kulinárske:
Pridajte malé množstvo do jedla alebo alkoholu.

KONTRAINDIKÁCIE
Yzop by sa nemal používať počas tehotenstva a dojčenia!

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Yzop je malý poloker z čeľade Lamiaceae, obyčajne vysoký asi 20 - 30 cm, existujú však aj exempláre oveľa vyššie. Rastie s úzkymi kopijovitými listami a na vrcholkoch stoniek vytvára malé biele, modré, ružové alebo fialové kvety. Surovinou používanou v bylinkárstve a v kuchyni sú jej listy a kvety. Yzop pochádza z oblastí južnej a strednej Európy, severnej Afriky, západnej Ázie a Kaukazu. Rozšíril sa mimo tieto oblasti a v súčasnosti sa vyskytuje aj v Severnej Amerike.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: